Covid 19 Önlemleri

FUARLARIMIZDA ALACAĞIMIZ COVİD-19 TEDBİRLERİ
Zümrüt Fuarcılık olarak katılımcı ve ziyaretçilerimizin sağlığını, can güvenliğini her şey den önce tutuyoruz. Önce insan önce kamu sağlığı diyoruz. 2021 yılında düzenleyeceğimiz fuarlarda alacağımız COVİD-19 tedbirleri ile sizleri  gönül rahatlığıyla gezebileceğiniz  fuarlar da buluşturmayı amaçlıyoruz…    

 

GENEL ÖNLEMLER: 
Zümrüt Fuarcılık tarafından fuar alanının tüm giriş ve çıkışları kişilerin birbirleriyle temasını engelleyecek şekilde düzenlenecek,giriş ve çıkışlar için zeminde tek yönlü gidiş-geliş işaretleri konulacaktır.
Fuar alanında katılımcılar, görevliler ve ziyaretçiler dâhil kişi sayısı her on (10) metrekareye bir kişi olacak şekilde sınırlandırılacaktır..
Fuar alanına giren ziyaretçi sayısı belirlenerek ziyaretçi kapasitesine ulaşıldığında yeni ziyaretçi alınmayacak,, sosyal mesafe kurallarına (en az 1 metre, 3-4 adım) göre bekletilmeli ve sırada durulması gereken alanlar, aralarında en az 1 metre mesafe olacak şekilde yer işaretleriyle belirlenecektir.
 Fuar alanından çıkış yapan kişi sayısı kadar ziyaretçi girişinin yapılmasına izin verilecektir.
Fuar alanına girişte ve fuar alanında bulunduğu süre boyunca katılımcılar, fuar alanı görevlileri ve ziyaretçiler maske kullanması zorunlu tutulacaktır.
Maskesi bulunmayan ziyaretçilere veya ihtiyaç halinde verilmek üzere fuar alanında maske bulundurulacaktır..
Fuar alanına girişlerde ve her stantta el antiseptiği bulunacak,. El antiseptiğinin doluluk durumu belirli aralıklarla kontrol edilerek boşalanı yenisi ile değiştirilecektir..
Fuar alanına giriş yapan katılımcı, fuar alanı görevlileri ve ziyaretçilerin ateşinin ölçülecektir.Ateş ölçen personel tıbbi maske ve yüz koruyucusu kullanacaktır. 
Ateşi 38oC’dan yüksek olanlarla öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı gibi belirtileri olan / gelişen, COVID-19 tanısı alan veya temaslısı olanlar içeri alınmayacak, tıbbi maske takılarak COVID-19 yönünden değerlendirilmek üzere sağlık kurumuna yönlendirilecektir.
Hasta ve hastalık belirtisi gösteren, izolasyonda bulunması gereken katılımcı, ziyaretçi ve görevliler fuar alanına alınmayacaktır... 
İzolasyonda bulunması gerekenlerin belirlenmesi amacıyla HES kodu üretilmeli, görevlendirilen bir personel katılımcıların, ziyaretçilerin ve görevlilerin HES kodunu  sorgulanacaktır.
Fuar alanında birbirine bitişik stantlar, stant duvarı ya da bölme ünitesi ile kapatmak suretiyle birbirilerinden ayrılacak, stant koridorları en az 3 metre genişliğinde olacaktır.
Stantların önünde zemin de sosyal mesafenin korunmasını sağlayacak işaretler yer alacaktır.
Fuar alanı temizliğinde yer ve yüzeylerin temizliğinde toz çıkaran fırça ile süpürme işlemlerinden kaçınılılacaktır.
Ziyaretçilerin stantlarda bulunan ürünlere dokunması halinde hemen sonrasında bu ürünlerin Sağlık Bakanlığı tarafından verilen ‘Biyosidal Ürün Ruhsatı’ bulunan ürünlerle dezenfeksiyonu sağlanacaktır.
İçeride ortak kullanım amacıyla gazete, dergi vb. bulundurulmayacaktır. (Katılımcılar tarafından bireysel olarak stantlarda ziyaretçilere verilecek olan broşürler hariç.)
Fuara gelen kişilerin herhangi bir ödeme yapması gerektiği durumlarda katılımcılara tercihen temassız olmak üzere nakit olmayan ödeme yapmaları teşvik edilecektir.. Ödeme terminallerinde dokunulan yüzeyler Sağlık Bakanlığı tarafından verilen ‘Biyosidal Ürün Ruhsatı’ bulunan ürünlerle temizlenecektir..
Fuar alanında bulunan yemek alanlarında Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan “Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi”nde yer alan restoran, kafeterya ve kantinlerle ilgili uyarılar dikkate alınacaktır.
Fuar alanında  varsa asansörlerin kullanımı sınırlandırılmalı, kapasitenin üçte biri sayıda kişinin binmesine izin verilmeli ve bu sayı asansör girişinde belirtilecektir.,Asansör içerisinde sosyal mesafeyi korumak amacıyla kişilerin durması gereken alanlar, aralarında en az 1 metre mesafe olacak şekilde yer işaretlenecektir.
Fuar alanının girişine ve alanda görünür yerlere COVID-19 önlemleri ile ilgili afişler (el yıkama, maske kullanımı ve içeride uyulması gereken kurallar) asılacaktır..

ZİYARETÇİLERE YÖNELİK ÖNLEMLER:
Zümrüt Fuarcılık  tarafından Ziyaretçiler anonslar ya da videolarla COVID-19 kapsamında fuar alanında uyulması gereken kurallar konusunda bilgilendirilecektir.
Fuar alanında katılımcılar ve ziyaretçilerin sosyal mesafeye uymasına yönelik tedbirler alınacaktır.
Ziyaretçilerin fuar alanında su haricinde içecek ve yiyecek tüketmesine izin verilmeyecektir.

KATILIMCILARA YÖNELİK ÖNLEMLER:
Fuarı düzenleyen firma ve katılımcılar tarafından;
Fuar katılımcıları  personel çalışırken ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı gibi belirtiler gelişirse, maskesi takılı olarak hastaneye yönlendirilecektir..
Personel vardiyalı çalışacak, Çalışan personelin el hijyenine dikkat etmeleri sağlanacaktır. Eller en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkanmalı, su ve sabunun olmadığı durumlarda el antiseptiği ile ovalamaları bilgilendirilecektir.

FUAR ALANINDAKİ ONLEMLER
Ortam Temizliği, Dezenfeksiyonu ve Havalandırma:
Fuar alanının etkin şekilde ve dış ortamdan doğal hava ile havalandırması sağlanacaktır.
Fuar başlangıç tarihinden önce fuar alanının havalandırma sisteminin bakımı ve filtre değişimlerinin yapılıp yapılmadığı kontrolü sağlanacak..
Fuar alanında vantilatörler çalıştırılmayacak..
Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan “Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi”nde yer alan “COVID-19 Kapsamında Klima/İklimlendirme Sistemlerinde Alınacak Önlemler”e uygun hareket edilecektir.
Fuar alanının her gün düzenli olarak temizliğinin yapılması sağlanacak,
Fuar alanında çöplerin ve kullanılan maskelerin atılması için ayrı ve pedallı kapaklı çöp kutuları olmalı ve çöp kutularının düzenli olarak boşaltılması sağlanacaktır.
Fuar alanının temizliğinde özellikle sık dokunulan yüzeylerin (kapı kolları, telefon ahizeleri, yazar kasa, bilgisayar klavyeleri, masa/banko yüzeyleri gibi el ve vücudun sık değdiği bölümler) temizliğine dikkat edilecektir.
Fuar alanı, stantlar ve ortak kullanım alanlarında yüzey temizliği ve dezenfeksiyon amacıyla; etkinliği gösterilmiş etken maddeleri içeren ve Sağlık Bakanlığı tarafından verilen ‘Biyosidal Ürün Ruhsatı’ bulunan yüzey dezenfektanları kullanılacaktır.
Temizlik yapan personelin tıbbi maske ve eldiven kullanması ve önlemlere uygun çalışması sağlanacak tır.Temizlik sonrasında personel maske ve eldivenlerini çıkarıp çöp kutusuna atmalı, ellerini en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkamasının önemi vurgulanacaktır.
Tuvaletlerde Sağlık Bakanlığı tarafından verilen ‘Biyosidal Ürün Ruhsatı’ bulunan el antiseptiği bulundurulacak.
Tuvaletlerde eksik malzeme olmamalı, devamlı sıvı sabun, tuvalet kağıdı ve kağıt havlu bulundurulacaktır..
El kurutma fanları varsa  kullanıma kapatılacaktır.
Fuar alanında kurallara uyum için gerekli tedbirlerin alınıp alınmadığı Yurt İçinde Fuar Düzenlenmesine Dair Usul ve Esaslar çerçevesinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği veya görevlendireceği Oda ve Borsa tarafından denetlenir.